poprawę złej sytuacji w jakiej jest środowisko naturalne. Energia odnawialna to jednak jeden z najważniejszych postulatów, o jakich głosi ekologia. Zazwyczaj mówiąc o energii odnawialnej ma się na myśli energię słoneczną, choć istnieją także inne rodzaje. Fotowoltaika jest czymś co umożliwia zamieniać to marzenie w rzeczywistość. Kolektory słoneczne zbierają energię zawartą w promieniach słonecznych, a instalacja fotowoltaiczna sprawnie przemienia ją w prąd. Tym samym dane gospodarstwo domowe może stać się chociażby częściowo samowystarczalne energetycznie. I choć metoda ta może nieco kosztować, ostatecznie prowadzi do dużych oszczędności. Energia odnawialna jest zatem dobrym wyborem dla każdego, bez względu na to czy zależy mu na poprawie sytuacji finansowej, czy też sytuacji ekologicznej.
Rozwój energetyki słonecznej
Coraz więcej państw na całym świecie inwestuje w odnawialne źródła energii, do których zalicza się także energię słoneczną. Energetyka słoneczna zajmuje się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego, co jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne formy pozyskiwania energii elektrycznej. Konstruowanie fotoogniw, które umożliwiają zamianę energii słonecznej w energię elektryczną, było możliwe dzięki odkryciu zjawiska fotowoltaicznego. Współcześnie pracuje się nad tworzeniem ogniw słonecznych trzeciej generacji, które nie opierają się o złącza półprzewodnikowe p-n, jak w przypadku pozostałych fotoogniw. Wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych zajmuje się wiele fabryk na całym świecie, gdzie przy produkcji korzystają z najnowszych technologii. Ponadto na rynku istnieją specjalistyczne firmy działające w branży fotowoltaicznej, które zajmują się montażem oraz sprzedażą paneli fotowoltaicznych umożliwiając tym samym korzystanie z odnawialnego źródła energii także osobom prywatnym.
Wykorzystywanie konwersji fotowoltaicznej
Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest wykorzystywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.
Rodzaje ogniw słonecznych
Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.